معرفی شرکت مایکروسافت

معرفی شرکت مایکروسافت

 

نوع                  سهامی عام

بنا نهاده              ۴ آوریل ۱۹۷۵

ایالات متحده آمریکا آلبوکرکی، نیومکزیکو، ایالات متحده آمریکا

دفتر مرکزی         ایالات متحده آمریکا ردموند، واشینگتن

محدودهٔ فعالیت       جهانی

افراد کلیدی           بیل گیتس (مؤسس و مدیر اجرایی)

ساتیا نادلا (مدیرعامل) جورج دبلیو. تامسون (رییس هیئت مدیره)

محصولات           مایکروسافت ویندوز ،مایکروسافت آفیس ، ویژوال استودیو ،

ایکس‌باکس ، ویندوز موبایل ، ویندوز آژور ، سرفیس ، بینگ ، اسکایپ

درآمد                  افزایش ۷۷٫۸۵ میلیارد دلار (۲۰۱۳)

سود خالص          افزایش ۲۱٫۸۶ میلیارد دلار (۲۰۱۳)

مجموع دارایی       افزایش ۱۴۲٫۴۳ میلیارد دلار (۲۰۱۳)

کارکنان               ۱۰۰٫۹۳۲ (۲۰۱۳)

وب‌گاه                 Microsoft.com

 

تاریخچه مایکروسافت

“Micro-soft” کوتاه شده کلمات(Microcomputer software) در ابتدا توسط Bill gates و Paul allen در Albuquerque در نیو مکزیکو سال ۱۹۷۵ ایجاد شد، که فعالیت آنان برای گسترش و فروش basic Interpreters برای Altair 8800 بود. سرانجام این کمپانی توانست حکمفرما تمام Operating سیستم‌ها شود.

 

مایکروسافت تاریخچه

پایه گذاران شرکت مایکروسافت

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم (به انگلیسی: William Henry “Bill” Gates III) سرشناس به بیل گیتس در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ میلادی در سیاتل، مرکز ایالت واشنگتن آمریکا زاده شد. او و پل آلن شرکت مایکروسافت را پایه ریزی نمودند. گیتس به‌عنوان مدیر عامل و مدیر معماری نرم‌افزار در شرکت مایکروسافت فعّالیّت کرده‌است و هم اکنون رئیس هیئت مدیره این شرکت است و دارای بیشترین سهام (معادل ۸٪) می‌باشد.

پل گاردنر آلن (به انگلیسی : Paul Gardner Allen) (متولد : ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳ در شهر سیاتل ایالت واشنگتن)، یکی از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت است که به کمک بیل گیتس مایکروسافت را در سال ۱۹۷۵ در شهرآلبوکرکی در ایالت نیومکزیکو تاسیس کردند.

 

پایه گذاران شرکت مایکروسافت

 

دارایی پایه گذاران شرکت مایکروسافت

 

پل آلن که هم‌اکنون یکی از مدیران شرکت مایکروسافت است، در شهر مرسرآیلند ایالت واشنگتن زندگی می‌کند. دارایی او در ماه می سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۷٫۶ میلیارد دلار برآورد شده‌ است.

در آخرین رتبه‌بندی انجام شده توسط مجله فوربس بیل گیتس با دارایی خالص ۷۷٫۲ میلیارد دلار، ثروتمندترین فرد جهان به‌شمار می‌آید. وی نخستین بار در سال ۱۹۹۴ در رتبه نخست از فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفت و برای ۱۵ سال پیاپی در صدر این فهرست قرار داشت، سپس در سال ۲۰۱۰ بازرگان مکزیکی؛ کارلوس اسلیم جای او را گرفت. سال ۲۰۱۴ پس از ۴ سال که گیتس رتبه دوم را به خود اختصاص می‌داد، در حالی‌که بتازگی از ریاست هیئت مدیره مایکروسافت کناره‌گیری کرده بود، بار دیگر از سوی مجله اقتصادی فوربز به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان انتخاب گردید. در مجموع، ثروت خانواده گیتس بعد از خانواده والتون؛ وارثان شرکت وال‌مارت و فرزندان بنیانگذارش؛ سام والتون، در رتبه دوم قرار دارد.

 

بیل گیتس در دنیا به‌عنوان بنیان‌گذار تحول در رایانه‌های شخصی مشهور است. نحوه تجارت بیل گیتس به دلیل اینکه قدرت رقابت را از رقیبان سلب کرده، همواره مورد انتقاد بوده‌است و در زمان‌هایی نیز از او به این دلیل شکایت شده‌است. گیتس همواره تلاشهای خیرخواهانه متعددی را نیز تعقیب کرده‌است و در این راستا بنیاد بیل و ملیندا گیتس را در سال ۲۰۰۰ تأسیس کرد.